Związek Przedsiębiorstw Finansowych Krajowy Rejestr Długów

Utrzymały się na podobnym poziomie co w kwartale poprzednim, wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, prowadzonego cyklicznie przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH). Mimo to oczekiwania Polaków co do przyszłej sytuacji ekonomicznej naszego kraju nie są optymistyczne – ponad 40% badanych uważa, że sytuacja w następnych 12 miesiącach pogorszy się. Rosną też obawy przed wzrostem bezrobocia oraz skutkami postępującej inflacji.

Od teraz będziemy także publikować raporty o pośrednictwie kredytowym oraz systematyczne, kwartalne informacje sygnalne o sprzedaży kredytów konsumenckich i hipotecznych, tworzone przy wsparciu pośredników kredytowych. To będzie najważniejsze i jedyne rzeczywiste źródło informacji o stanie pośrednictwa kredytowego w Polsce – wskazuje Marcin Czugan. Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. Banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Zaloguj się lub dołącz teraz, aby zobaczyć publikację użytkownika Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Gotówka i depozyty bankowe zdecydowanie dominują wśród form oszczędzania w Polsce. W najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” – opracowywanego co kwartał przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) – Polacy… W ślad za tym trendem idzie chęć ponoszenia większych wydatków na dobra trwałe.

  • Komisja Etyki została powołana w czerwcu 2005 roku przez Walne Zebranie Członków KPF.
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej.
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przedstawił stanowisko zrzeszanego środowiska finansowego w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
  • W swojej działalności kieruje się Zasadami Dobrych Praktyk, w szczególności obowiązują nas zasady postępowania zawarte w Księgach Pierwszej i Trzeciej Zasad Dobrych Praktyk.

Średnia wartość kredytu hipotecznego wzrosła o jedną czwartą w porównaniu do 2020 r. Co się zmieniło w przypadku innych produktów kredytowych, oszczędnościowych i ubezpieczeniowych?

Kongres Płatności i Otwartych Finansów już 14 marca

Uległa nieznacznej poprawie, po spadku w I półroczu o prawie 26 punktów procentowych – wynika z najnowszego badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Nadal pesymistyczne oceniamy jednak stan gospodarki, a nastroje są gorsze niż przed kryzysem. Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce przedstawił stanowisko zrzeszanego środowiska finansowego w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Estońskim CIT, uniemożliwiających przedsiębiorstwom finansowym i instytucjom pożyczkowym skorzystanie z nowej formy opodatkowania. Polaków deklaruje, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym – wynika z najnowszego badania Moralność finansowa Polaków, zrealizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych, w partnerstwie z BIG InfoMonitor, Ikano Bank, Intrum i Smartney.

  • To będzie najważniejsze i jedyne rzeczywiste źródło informacji o stanie pośrednictwa kredytowego w Polsce – wskazuje Marcin Czugan.
  • Rośnie też odsetek osób, które deklarują, że są w stanie oszczędzać z bieżących dochodów.
  • Estońskim CIT, uniemożliwiających przedsiębiorstwom finansowym i instytucjom pożyczkowym skorzystanie z nowej formy opodatkowania.
  • Integracja branży jest niezbędna i wynika z zachodzących obecnie zmian rynkowych.

ZPF jest rozpoznawalne poprzez eksperckie podejście do procesu legislacyjnego, dbałość o dostarczanie solidnej, pożytecznej wiedzy, ale ZPF koncentruje się silnie na zagadnieniach etyki biznesu. To co nas wyróżnia to cały szereg działań samorządowych, wpisanych w program etyczny ZPF, zapoczątkowany dzięki współpracy i doradztwie Profesora Wojciecha Gasparskiego, najbardziej uznanego w Polsce autorytetu z obszaru etyki. ZPF dostarcza również wiedzy, która może posłużyć do poprawy umiejętności finansowych konsumentów, poprzez opracowanie wraz z takimi Partnerami jak Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich praktycznych poradników, w tym na temat zaciągania zobowiązań kredytowych, profesjonalnego procesu windykacji, upadłości konsumentów. Fines SA od początku swojej działalności kierował się zasadami etycznymi, które spotykają się ze standardami, wyznaczanymi przez Komisję Etyki ZPF.

Estoński CIT: branża finansowa apeluje do Ministerstwa Finansów o zmianę niekorzystnych zapisów w projekcie ustawy

Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. Polacy najchętniej przeznaczają pieniądze na cele związane z pomocą dzieciom. Cały czas jest jednak spora grupa podatników, którzy nie wiedzą, jak odpisać część podatku na cele dobroczynne. To wnioski z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły… Dwie trzecie (65 proc.) kredytów hipotecznych w Polsce jest udzielanych przy udziale pośredników finansowych (dane za 4. kw.2023 r.).

Na czym polega przedsiębiorstwo?

Przedsiębiorstwo – zwarta ekonomicznie całość, będąca podmiotem gospodarującym, podejmującym działalność w celu maksymalizowania korzyści właściciela. Przedsiębiorstwo – to podmiot gospodarczy, posiadający wyodrębnienie ekonomiczne, organizacyjne i prawne, podejmujący działalność w celu maksymalizowania zysku.

W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń w zakresie stosowanych przez CAPITAL SERVICE S.A. Praktyk biznesowych, które mogą naruszać niniejsze Zasady, każdy klient, kontrahent Spółki ma możliwość złożenia do Biura ZPF wniosku o zbadanie zgodności danej praktyki biznesowej z Zasadami Dobrych Praktyk ZPF. Szczegóły wniosku, zasady składania znajdują się tutaj a dodatkowe, szersze informacje dotyczące postępowania w sprawie naruszenia niniejszych Zasad dostępne są na stronie ZPF w zakładce Etyka. Współpraca z ZPF pozwala na udział w kształtowaniu profesjonalnych trendów na rynku finansowym. Przedmiotem analiz i wprowadzania standardów są takie obszary jak etyczna działalność wobec klientów i kontrahentów, czy bieżąca wymiana wiedzy. Komisja Etyki została powołana w czerwcu 2005 roku przez Walne Zebranie Członków KPF. Głównym zadaniem, jakie zostało postawione przed Komisją jest stanie na straży przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk przez zrzeszone przedsiębiorstwa.

ZPF

ZPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej. Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) opracował Zasady Dobrych Praktyk (ZDP) które, stanowią zbiór zasad postępowania, opartych na ogólnych normach moralnych i zgodnych z obowiązującym na terenie kraju prawem, przyjętych do stosowania przez przedsiębiorstwa działające na rynku finansowym, w szczególności związane z rynkiem finansów konsumenckich, będące członkami ZPF.

Organizatorzy zapraszają społeczność rynków finansowych na XI Kongres EFPA Polska Online. Jest to zbiór zasad postępowania, opartych na ogólnych normach moralnych i zgodnych z obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prawem. Z uwagi na misję ZPF, jaką jest budowanie kapitału społecznego w sektorze finansowym w Polsce oraz dla stworzenia właściwego środowiska gospodarczego i społecznego niezbędnego do rozwoju Członków ZPF, Związek Przedsiębiorstw Finansowych wypracował niniejsze Zasady, które mają być wytyczną postępowania  dla firm będących w szeregach ZPF. Na co dzień baczny obserwator rynku finansowego oraz autor wielu publikacji poświęconych finansom osobistym. Wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) III kwartale 2020 r.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych

Jest członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców), instytucji wyznaczającej standardy postępowania w relacjach z klientami oraz nadzorującej ich przestrzegania. ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Oznacza to, że w relacjach z klientami i kontrahentami stawiamy na poszanowanie zasad etycznych, a kontaktując się z osobami zadłużonymi dbamy o ochronę interesów kontrahentów, jak również szanujemy prawa dłużnika. FranczyzaBanku.pl to specjalistyczny serwis branżowy dla pośredników finansowych, który prezentuje oferty współpracy (franczyza, pośrednictwo) największych Instytucji Finansowych w Polsce posiadających w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów finansowych oraz informacje związane z tematyką serwisu, tj. Finanse, bankowość, biznes, przedsiębiorczość, franczyza, zarządzanie, nieruchomości, e-commerce, marketing, sprzedaż i obsługa klienta. Hapipożyczki w swej działalności stosują Zasady Dobrych Praktyk. Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Prezes Zarządu Notus Finanse zauważa, że ZPF przyniesie szereg możliwości współpracy. Dlatego też podjęto decyzję o zakończeniu działalności ZFPF. Integracja branży jest niezbędna i wynika z zachodzących obecnie zmian rynkowych.

XI Kongres Antyfraudowy: czy w okresie pandemii wzrosło zjawisko nadużyć w sektorze finansowym?

Od 2015 roku jesteśmy członkiem Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (do 2019 roku pod nazwą Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców), skupiającego ponad sto kluczowych przedsiębiorstw z rynku finansowego w Polsce. Pięć spółek z branży pośrednictwa finansowego, tworzących dotychczas organizację ZFPF, dołączyło do ZPF.

związek przedsiębiorstw finansowych

Rynku pośrednictwa finansowego, reprezentując interesy pośredników w kontaktach z organami administracji publicznej oraz w procesach legislacyjnych, które mogą mieć wpływ na tę branżę – mówi Marcin Czugan. – Sektor pośrednictwa kredytowego zawsze transparentnie dzielił się informacjami z rynkiem finansowym.

Warto sprawdzić czy firma ma już problem z płynnością finansową, jest co najmniej pięć znaków ostrzegawczych

Coraz mniej respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce. Rośnie też odsetek osób, które deklarują, że są w stanie oszczędzać z bieżących dochodów. Tak optymistyczne wyniki znalazły się w najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowywanego co kwartał przez chwilowki od reki w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju…

  • Komisja odpowiedzialna jest również za opracowywanie zmian w wewnętrznych dokumentach Związku.
  • Finanse, bankowość, biznes, przedsiębiorczość, franczyza, zarządzanie, nieruchomości, e-commerce, marketing, sprzedaż i obsługa klienta.
  • ZPF to organizacja pracodawców,  merytoryczny partner społeczny procesu legislacyjnego w Polsce, działająca między innymi poprzez swoich ekspertów w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej.
  • Nowelizacji są zasady ogłaszania bankructwa przez osoby fizyczne.

Połowa Polaków, którzy planują wydać pieniądze na dobra trwałe, chce przynajmniej częściowo skorzystać z kredytu bądź pożyczki. Jednocześnie spada odsetek gospodarstw domowych, które oceniają klimat do zakupów jako zły. Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej Jednym z ważniejszych obszarów obowiązującej od 1 stycznia br. Nowelizacji są zasady ogłaszania bankructwa przez osoby fizyczne. Eksperci przestrzegają, iż nowe regulacje mogą ujemnie wpłynąć na moralność płatniczą Polaków i przyczynić się do pogłębienia asymetrii regulacyjnej między wierzycielem a dłużnikiem na korzyść tego ostatniego, a konsekwencją może być nawet zwiększenie się zatorów płatniczych.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w PolsceO firmie

Tego wszystkiego można dowiedzieć się z opublikowanego właśnie… Zasady Dobrych Praktyk to dokument, który stanowi zbiór zasad postępowania, przyjętych do stosowania przez przedsiębiorstwa działające na rynku finansowym, będące Członkami Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Sektor pośrednictwa finansowego, już w ramach ZPF, będzie niezmiennie dzielił się informacjami rynkowymi, m.in.

Jest ona także organem opiniotwórczym, z którym konsultowane są wszelkiego rodzaju dokumenty (np. Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego) i publikacje (np. poradnik „Jak pożyczać pieniądze”) przygotowywane przez ZPF, lub w tworzeniu których ZPF bierze udział. Komisja odpowiedzialna jest również za opracowywanie zmian w wewnętrznych dokumentach Związku. Komisja realizuje swoje podstawowe zadanie poprzez rozpatrywanie skarg konsumenckich na działania członków ZPF naruszających Zasady Dobrych Praktyk. – Pośrednicy finansowi stworzą przy ZPF własną komisję, która będzie analizować sytuację w sektorze, wypracowywać stanowiska w kluczowych dla niego sprawach oraz rekomendować działania ZPF. Zmiany organizacyjne nie wpłyną na zakres ani harmonogram publikacji raportów branżowych, tworzonych dotychczas przez ZFPF – podkreśla Adrian Jarosz, Prezes ZFPF oraz Prezes Zarządu Notus Finanse. Związek zrzesza profesjonalne środowisko uczestników sektora finansowego, stanowiąc forum wymiany wiedzy i doświadczeń, a także promując profesjonalizm, wzajemny szacunek i poszanowanie zasad etycznych.